Marka Danışmanlığı Yaparak Para Kazanma

Her işletmenin reklama ve marka bilinirliğine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için çoğu zaman sadece reklam ajansları ile çalışırlar fakat reklam ajanslarının amacı anlık kazanç ve bilinirliliktir. Birçok yerel ve büyük işletmenin reklam ajanslarının yanında bir marka danışmanı ihtiyacı da vardır.

Marka danışmanlarının asıl amacı anlık kazançtan ziyade, işletmelerin uzun vadede kazanması ve bilinirliliğinin sürekliliğini sağlamaktır. Yani bir reklam ajansı bir işletmeye anlık kazançlar sağlasa da uzun soluklu bir bilinirlik ve kazancın sürdürülebilirliği açısından marka bilinirliğine ihtiyaçları vardır.

Sizlere bu yazımızda marka danışmanlığı yaparak para kazanmayı nasıl sağlarımı anlatacağız. Neden şirketlerin bu danışmanlara ihtiyacı olduğunu ve belki de sizlerin de birer marka danışmanı olabileceğinizi bu yazımızın sonunda anlamış olacaksınız.

Marka Danışmanlığı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Bu mesleği yapacak kişinin en önemli silahı iletişim yeteneğidir. İletişim yeteneği çok kuvvetli olan, anlayabilme ve anlatabilme özelliğinin üst düzey olduğu kişiler bu mesleği yapabilecek olan kişilerdir. Eğer siz de bu yeteneklere sahip iseniz bu iş üzerine yoğunlaşmaya başlayabilirsiniz.

Peki; ne yapar bu marka danışmanları? Marka danışmanları sizin şirketinizi bir marka haline getirebilir. Şirketinizin bilinmesi ve tanınması onun bir marka olduğunu veya yarın da bilineceğini göstermez. Marka danışmanları sizin şirketinizi markalaştırmak için gerekli birimler ile çalışarak bilinirliğinizi sürekli hale getirebilir ve insanların markanızı anlamasını ve tanımasını sağlayabilir.

Marka danışmanı tek başına çalışabilecek bir insan değildir. Sürekli yardımlaşması gereken insanlar olmalıdır. Çünkü sizin için en iyi renkleri ve en iyi ismi bile seçse, bu değerleri bir afişe toplayamaz, bunu logolaştıramaz. Bu logoyu hazırlayacak kişi bir grafik tasarımcısıdır. Bir grafik tasarımcısı da bir marka danışmanı olmadan ne yapacağını neyi vurgulayacağını, markanızın ne anlatacağını bilemez ve size istenilen afişi, pankartı, logoyu vb. sunamaz.

Marka danışmanlığı nedir? sorusunun cevabı tam olarak bu anlattıklarımızdır. Sizi ve şirketi en iyi şekilde anlayan ve insanlara anlatabilen, şirketinize bir birey gibi yaklaşıp ona karakter kazandırabilen kişiler hem işletmeye kazandırır hem de bunu başardığı için kazanır.

Marka Danışmanlığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işin en önemli kısmı iletişim olsa da tecrübe de çok önemlidir. Bir şeyi anlama ve anlatmanın yanı sıra ne yapacağını ve bu yaptıklarının sonucunda ne olacağını tecrübe ile bilmesi gereklidir. Gerekli tecrübeye sahip olana dek daha küçük işletmelerle ve ya büyük işletmelerin marka danışmanlığı kısmında staj yaparak kendini geliştirmeli ondan sonra büyük bir şirkette sorumlu bir marka danışmanı olarak işe başlamalıdır. Marka danışmanı olmak için gerekenlere sahip olduğunuzda, önünüzde kazançlı bir kariyer olacak demektir.

Eğer bir işletmeniz varsa ve onu bir marka danışmanına emanet edecekseniz bu kişinin tecrübelerini ve referanslarını iyi incelemeniz gerekmektedir. En ufak bir hata markanızı insanlara yanlış lanse etmeye ve kaybınıza neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here