Mc Donald’s Bayiliği Ve Şartları

Mc Donald’s dünyanın en çok tanınan fast food zincirlerinden biridir. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada 100’den fazla ülkede hizmet vermekte ve her gün 58 milyon müşterisini ağırlamaktadır. Bu kadar büyük bir restoran zincirinden bayilik almak isteyen birçok kişi vardır. Mc Donald’s da sahip olunan ya da işletilen restoranların yaklaşık %85’i franchisedır. Bu da demek oluyor ki Mc Donald’s franchiselarla büyüyen, köklü bir marka ve her geçen gün yeni şubeler açarak zincirini daha da genişletme hedefinde. McDonald’s zincirinin yüksek kaliteli işler yapmasının bir diğer nedeni de işletmecilerini yetenekli ve nitelikli kişilerden seçmiş olmasıdır. Ayrıca çoğu işletmede bu kadar kaliteli göremediğimiz yüksek kalitede verilen Mc Donald’s eğitim programları da bunda büyük rol oynamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Mc Donald’s dan franchise aldığınız takdirde markanın, tüm işletmecilerine ilk günden itibaren yoğun ve kaliteli eğitimler, ekipman tedariki, pazarlama destekleri, malzeme alımı ve kalite kontrol aşamalarında kesintisiz bir danışmanlık hizmeti vereceğini unutmayın.  Ayrıca insan ilişkilerine verilen önemin büyük olduğu Mc Donald’s’da, size patron olma deneyimi yaşatılacak ve çalışanlarınızla kuracağınız ilişkiye kadar birçok eğitim, takım çalışması, sorumluluk ve disiplin gibi konularda farklı düşünceler kazandırılacaktır. Bir okul gibi düşünmeli, elinizden geldiğince sorumluluk bilinciyle hareket etmelisiniz.

Nasıl Başvurulur?

Mc Donald’s zincirine seçilmek için gerekli kriterler koyduğu bayilik niteliklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Mc Donald’s işletmecisi olarak gerekli yatırım ve planlama gücünüzün olması gerekmektedir. Yatırım maliyeti olarak franchise bedeli restoranın büyüklüğü ve konumuna bağlı olarak 500 bin dolar ve KDV olarak alınmaktadır. İşletmeci adayı başlangıç parası olarak 30 bin dolarlık bir meblağ yatırarak bu işe girer. Mc Donald’s franchise başvuru formunu doldurmadan bu işi yapamazsınız, resmi siteden bu formu doldurmanız gerekiyor. Daha sonra potansiyel franchise olarak uygun bulunursanız, İstanbul’da mülakatınız yapılacaktır. Daha sonra da beş günlük iş başında değerlendirme programı uygulanacak performansınız ölçülerek potansiyelinizin ne kadar olduğu gözlemlenecektir. Bu aşamaları da atlatan kişilere eğitim programları uygulanacak, eğitimi başarıyla tamamlayanlar restoranlarını açabilecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here