McDonalds Bayiliği Nasıl Açılır?

Dünya üzerinde ciddi bir yeri olan fast-food firması McDonalds herkes tarafından tercih ediliyor. Bir çok ülkede hizmet veren ve milyonlarca müşteri kapasitesine sahip olan en büyük fast-food zincirlerindendir. Franchise olarak açılan işletmeler için gerekli şartlar vardır. Şubelerin büyük bir çoğunluğu franchise olarak açılmaktadır. Eğer siz de McDonalds bayiliği almak istiyorsanız belirli aşamalardan geçmeniz gerekiyor.

McDonalds bayiliği açmak için başvuru sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Şahıs direk olarak internet şubesinden başvuru formu doldurmak zorundadır. Formun yanında cv de göndermelidir. Formlar değerlendirmeye alınacak ve sonrasında durumunuza göre geri dönüş yapılacaktır. Eğer daha önce benzer işletmelerde yer aldıysanız, avantajınız artacaktır. McDonalds işletmecilerin seçimi konusunda oldukça hassastır. İşletmeyi başvuru yapan şahsın kendisine verir. Herhangi bir ortak ile girişim yapmak söz konusu olmaz.

İşletmenin verildiği şahıs başka bir kişi ile ortaklık yapmamalıdır. Aynı zamanda McDonalds işletmecisi başka bir sorumluluk ile meşgul olmamalıdır. Herhangi bir iş ile meşgulseniz ve ekstradan bunu da yapmak istiyorsanız bu durumda birini seçmeniz istenecektir. Çünkü her zaman işinin başında olan, uzaktan idare etmeye çalışmayan kişiler McDonalds tarafından kabul edilir. İşletmeyi yapan kişinin tüm çalışma zamanını bayiliğe vermesi gerekmektedir. Personeller ve bayiliğin genel durumu için bu zorunlu bir sorumluluktur.

McDonalds Açarken Neye Dikkat Edilmelidir?

McDonalds açarken bir bölge sorumluluğu üstlenmezsiniz. Sadece bir restoran üzerinde çalışmalarınızı devam ettireceksiniz. Diğer restoranlar ile olan ilişkinizi kesmeniz gerekir. Bu işe girmek için maddi anlamda yeterli olmanız gerekmektedir. Eğer bir sermayeniz yoksa McDonalds açma işleri size biraz uzak kalabilir. Çünkü başvuru kabul edildikten sonra ilk bedel olarak 30.000 USD + KDV ödemeniz gerekmektedir. Bunun karşılığında 10 yıllık bir sözleşme yaparsınız ve eğer vazgeçerseniz cayma bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Açılacak restoranın büyüklüğüne göre işletmeciler belli sorumlulukları üstlenir. McDonalds mekanın tutulması (kiralanması ya da satın alınması), inşaat işleri tarafını karşılar. İç dekorasyon, demirbaşlar işletmeci tarafından karşılanır. İşletmeyi vereceği kişinin niteliklerini de dikkatli bir şekilde inceleyen McDonalds herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına kişilerin eğitimden geçmesi gerektiğini savunur. Bunun için işletmeciye işe başlamadan önce bir eğitim verir.

McDonalds eğitimleri şahsın performansına, öğrenme yeteneğine ve ihtiyacına göre 6- 8 ay arasında değişiklik göstermektedir. Eğitimler herhangi bir merkezde verilmez. Faaliyet gösteren restoranlarda bire bir olarak aktarılır. Böylece işletmeci sistemi de daha rahat bir şekilde öğrenebilir.

McDonalds İçin Ne Kadar Sermaye Olması Gerekir?

Tüm şartlar yerine getirildikten ve başvurunuz kabul edildikten sonra ilk ödeme yapmanız durumunda işlemler başlayacaktır. Sonrasında sizden yatırım maaliyeti olarak 400.000- 500.000 USD+ KDV ücret alınacaktır. Ayrıca işletmeyi sürdürdüğünüz taktirde McDonalds’a aylık satışlar üzerinden reklam katkı payı ve isim hakkı gibi ödemeler yapmanız gerekmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here