Memura Ek İş Önerileri!

Kamu kurumunda çalışan, ister 657 sayılı kanuna tabi, ister sözleşmeli olsun tüm kamu personelleri memur olarak sınıflandırılır. Memur olmak için ülkemizde belli aşamalardan geçilir ve memuriyet, özel sektördeki ücretlerin yetmemesinden dolayı artık idealleşmiştir. Ancak ücret artışlarının belli bir oranda olması nedeni ile bir süre sonra yetmemeye başlamaktadır.

Memurlar Nasıl İşlerde Çalışabilir?

Geçim sıkıntısı çeken, düşük ücretlerle çalışan devlet memurlarının kimi zaman pazarda tezgah açtıklarını, kimi zamansa şoför olduklarını görürürüz televizyonlarda. Ancak 657 sayılı devlet memurları kanununun düzenlemelerine de uygun bir meslek seçmek gerekmektedir. Örneğin bu kanuna göre devlet memurları tacir olamaz. Yani ticari işletme açamaz ve bunu serbestçe işletemez. Aynı şekilde esnaflık da yapması yasaktır.

Bunun dışında devlet memurları kanunlarla belirlenmiş bir anonim şirkette, kurucu sıfatıyla yer alabilmekte ancak görev yapamamaktadır. Firmada, kurucu olarak kuruluş aşamasından sonra genelde hisse sahibi olarak ortaklık paylarını elde etmektedirler. Aynı durum limited şirketleri için de geçerlidir. Yönetiminde bulunmamak şartıyla, bir devlet memuru limited şirket ortağı da olabilir. Tüm bu sonuçlar ülkemizdeki memuriyet kadrosunu düşündükçe daha çok ütopik gelmektedir. Çoğu devlet memuru geçim sıkıntısı çekerken, herhangi bir şirkete ortaklık kurması düşünülemez. Bu nedenle memurlar için ek gelir elde etme olanakları iyice araştırılmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Tüm çalışanlar gibi, devlet memurları da ailesiyle huzurlu bir şekilde yaşamak, geçimini sürdürmek, kaliteli bir yaşam sürmek için ek gelir elde etme fırsatları yaratmak istemektedir. Bir öğretmenin belli bir açık olduğu durumlarda, yasalarla belirlenmiş süreler de baz alınarak, belli saatler boyu ek ders verme imkanı vardır. Aynı şekilde özel okullarda da belirli sürelerle ek ders verebilirler.

Memurlar ayrıca, alanında uzman oldukları konularda kitap yazarak yayımlayabilirler. Küçük düşürücü hareketlerde bulunmamak şartıyla TV programları, filmlerde ve dizilerde rol alabilirler. Bir şirkette aracını kiralayabilir, internetten makale yazarak, sevdiği ilgi duyduğu konularda yazılarını yayımlayabilir, evde paketleme işleri yapma, nikah şekeri, kına paketleme, dikiş, nakış, pasta, kurabiye yapma işleri de gerçekleştirebilirler. Ayrıca Forex piyasalarına ilgi duyan memurlar, bu piyasalardan para kazanma yollarına gidebilirler.

Memur için iş önerileri bunlarla sınırlı kalmamakla birlikte en yaygın olan yollar bunlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here