Moringa Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Moringa ağacı halk arasında mucize ağaç olarak da bilinen çok faydalı bir bitkidir. Bu ağacın tohumundan, kökünden, sapından, yapraklarından ayrı ayrı fayda sağlanmaktadır. İlk olarak Himalayalar-Kuzey Hindistan bölgesinde yetiştirilen Moringa ağacı, daha sonraları Endonezya, Malezya, Sri Lanka, Meksika, Güney Amerika, Orta Amerika, Afrika, Orta Doğu gibi birçok bölgeye yayılmıştır.

Moringa ağacının özellikle yaprakları besin değeri açısından çok zengindir. Yapraklarında, aynı değerde sütün 4 katı kalsiyum, havucun 4 katı A vitamini, portakalın 7 katı C vitamini, muzun 3 katı potasyumu barındırır. Günümüzde nitelikli besine ulaşmakta zorluk çeken ülkelerdeki çocukların demir, kalsiyum vb. ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, Moringa ağacının yaprağı toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Aynı zamanda tohumları %40 dolaylarında Ben Yağı içermektedir. Bu yağ, resim ve güzel sanatlar gibi alanlarda boya içeriği olarak kullanıldığı gibi saat ve hassas makinelerin yağlanmasında da kullanılabilmektedir. Ayrıca yağın kokusuz ve tatlı olmasından ötürü parfüm ve saç bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Moringa ağacının yağının çıkarılmasından sonra geriye kalan tohum posasının, antibakteriyel özelliği sayesinde -belli miktarı aşmamak kaydıyla- su dezenfektasyonu alanında maksimum yarar sağlayabilmektedir.

Moringa Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Özel bir toprak tercihi olmayan Moringa ağacı, dar topraklar, küçük saksılardan ziyade geniş toprak hacmine sahip alanlarda daha kolay yetişebilmektedir. Kurak iklime çok dayanıklıdır. Yarık kurak, tropikal ve sub tropik iklim bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilir. Moringa ağaçları çok kolay büyüyebilme kabiliyetine sahiptir. Eğer herhangi bir don olayı ve benzeri durum yaşanmaz ise ilk yıl 3-4 metre büyüyebilir. Sıcak iklimlerde 6-15 metre arası bir uzunluğa erişebildiği gözlemlenmiştir

Moringa Yetiştiriciliğinden Ne Kadar Kazanılır?

Mucize bitki olarak bilinen Moringa ağacının dünya çapında hızla büyüyen ve gelişen bir pazarı bulunmaktadır. Beslenme, kozmetik, tıp, hayvancılık, sanayi bu pazar ağının sadece birkaç örneğidir. Moringa ağacı yetiştirilip pazara sürülebileceği gibi doğru kanallar bulunup ithal de edilebilmektedir.

Moringa Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Birçok faydayı bir arada barındıran ve günümüzde çok çeşitli alanlarda kullandığımız Moringa ağacının tohumuna çok cüzi bir miktar ödeyerek yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Toprak seçiminde çeşit aramayan Moringa ağacı için geniş toprak alanına sahip olmak yeterlidir. Ayrıca Gaziantep’te devletin yeni başlattığı, özellikle kadınları tarım alanında daha ön plana çıkarmak amaçlı bir proje olan, Moringa Yetiştiriciliği kursları açılmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here