Öğrencilere Harçlık Çıkarabilecekleri İş Fikirleri

Hayatın her gün fark edilir ölçüde pahalılaştığı günümüzde, üniversite öğrencisi olmak ekonomik anlamda epey zorlayıcı bir durum. Diploma alıp, meslek sahibi olmaya çalışırken, bir yandan da geçim sıkıntısı çekmemek adına harçlıklarını planlıyor ve mümkün olan her şeyden tasarruf etmeye çalışıyorlar.

Bazı öğrenciler de, dersten arta kalan vakitlerde çalışarak hem eğitim hem de yaşamsal masraflarını çıkarmayı amaçlıyor. Öğrenciler için para kazanma yolları, günümüz teknolojik imkanlarıyla çok daha pratik ve fazla vakit almayan yöntemler dahilinde çeşitleniyor. Önceleri, öğrenciye part time iş dendiğinde akla gelen pozisyonlar garsonluk, komilik, anketörlük ve benzeri meslekler olurken, günümüzde bilgisayar başında ve sahada öğrencilere yönelik pek çok geçici veya düzenli iş modeli mevcut. Yazımızın devamında bunlardan bahsedeceğiz.

İnternet kullanan öğrencilerin geneli, online kazanç imkanlarına pek yabancı değildir. Özellikle yazarlık yapmak, web sitelerinden reklam geliri elde etmek veya fotoğraf çekip lisanslı arşivlere satmak bu imkanlar düşünüldüğünde ilk akla gelenler. Bunların yanında, Youtuber olup, video çekerek yine reklam geliri elde etmek de günümüzün popüler kazanç yollarından biridir. Öyle ki, kimisi bu işlerden biraz daha rahat öğrencilik geçirmek için sadece harçlığını çıkarırken, işi daha ciddiye alıp ileriye götürenler çok ciddi rakamlar da kazanabiliyor. Üniversite öğrencisi internet fenomenleri sıkça gelirleriyle gündeme gelip, sosyal medyada konuşuluyor.

Yukarıda bahsedilen, öğrenciye yönelik iş fikirleri genel itibariyle internet üzerinden yapılmakta. Sahada çalışmak isteyen öğrenciler için de birkaç tavsiyemiz mevcut. Pek çok öğrenci fotoğraf makinesine sahip veya kullanmayı biliyor. Bahar aylarından itibaren düğün öncesi gelin damat fotoğraf çekimi için ilan oluşturabilir ve piyasa fiyatlarının altında teklif oluşturarak hem güzel mekanlar gezip, hem de harçlığınızı çıkarabilirsiniz.

Hepimiz öğrenci olduk ve geçim sıkıntısı çektik, günümüz imkanları bu sıkıntıları gidermek adına oldukça cazip iş modelleri sunuyor ve bunları değerlendirip başarılı olmak sizin elinizde. Ders programınızı ve becerilerinize uygun, düzenli olarak devam ettirebileceğiniz bir iş modeli seçerek harçlığınızı çıkarmanın da ötesine gidebilir, ek gelir olarak yaptığınız herhangi bir işi, gerçek bir gelir kapısı ve işe dönüştürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here