Porçini Mantarı Yetiştirerek Para Kazanma

Porçini İtalyanca ‘’domuz yavrusu’’ anlamına gelmektedir. Türkiye’de ise Porçini mantarına ‘’ayı mantarı’’ denmektedir. Bunun nedeni ise diğer mantarlara göre oldukça büyük ve ağır olmasıdır.  Genellikle kahverengi bir renge sahip olan bu mantar türünün şapka kısmının yarıçapı 15 cm genişliğe ulaşabilmektedir. Ayrıca olgunlaşmış bir Porçini mantarı 1 kg ağırlığa sahip olabilmektedir.

Neden Porçini Mantarı?

Porçini mantarı İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Çünkü birçok yemekle bütünleşebilir ve bütünleştiği zaman hem yemeğin tadını arttırır hem de yemeğe farklı bir karakteristik özellik katar.

Ayrıca Porçini mantarının aşçılar tarafından seçilmesinin önemli bir nedeni var. Porçini mantarları yetişirken, bulundukları yerin yüzeyinde değil, yerin altında yetişmeye başlar. Bu da başka bitkiler ile simbiyotik bir ilişki içerisine girmesine neden olur. Bu yüzden Porçini mantarı yetiştirmek oldukça zordur ve aşçılar tarafından talebi de bir o kadar yüksektir.

Porçini Mantarı Ne kadar Kazandırır?

Porçini mantarının fiyatı Türkiye’de kilo başına 50 TL’ye çıktığı görülmektedir. Fakat yurtdışında bu fiyat daha da yüksektir. Ayrıca bu mantarı kurutarak da satmak mümkündür. Kurutulmuş Porçini mantarının kilosu ise 200 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Nasıl Yetiştirilir?

Porçini mantarları, hem hacimlerinin genişliği hem de fındığı andıran lezzetli tatları sayesinde İtalyan mutfağındaki birçok tarifte kendisine yer bulmaktadır. Diğer mantarlara oranla kütlesinin daha büyük olması, nem ihtiyacının da daha fazla olmasına neden olmaktadır. Kabul etmek gerekir ki Porçini mantarı yetiştiriciliği zordur. Fakat bu zorluğu gidermek için yetiştirme işlemini birkaç adıma bölmek, bu işlemi oldukça kolay hale getirecektir.

  • Öncelikle Porçini mantarını yetiştirmek için geniş kaplar bulunmalıdır. Ancak çok derin olmamasına dikkat edilmelidir. Sonra da bu kapların içine humuslu toprak doldurulmalıdır.
  • Humuslu toprağın üzeri, ormandan getirilen nemli bitki tabakasıyla kaplanmalıdır. Bu tabaka meşe yaprakları ile oluşturulabilir. Ardından Porçini mantarı sporları bu tabakayla karıştırılmalı ve bu karışım homojen bir şekilde tüm kaba yayılmalıdır.
  • Bir sonraki adımda ise bu karışımın üzeri humuslu toprak ile tamamen örtülmelidir.

Bu aşamaları gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur da bulunmaktadır. Mantarların yetişebilmesi gereken sıcaklık 15 ile 18 derece arasıdır ve gereken nem oranı ise yüzde 95 civarıdır. Bu sıcaklık ve nem oranını sağlamanız oldukça önemlidir. Nemi uygun koşullara getirebilmek adına mantarların üzerine su serpiştirmek oldukça yararlı oalcaktır.

Son olarak, Porçini mantarlarının olgunlaşma süresi 8 ile 12 hafta arasıdır. Uygun büyüklüğe gelen Porçini mantarları, bu süre sonrasında toplanmaya hazır olacaklardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here