Saanen Keçisi Yetiştirerek Para Kazanma

Türklerin göçebe yaşam tarzından gelen hayvan yetiştiriciliği yerleşik hayata geçmekle nerdeyse önemini yitirecek konuma gelmiştir. Özellikle bahsedeceğimiz keçi yetiştiriciliği ithal ırk Saanen Keçisi ile yeniden önem kazanmıştır. Bu da devletin de katkıları ve yardımlarıyla yatırımcıları saanen keçisi yetiştirmek için teşvik etmiştir. Devletin hayvancılıkla uğraşan emekçilere çeşitli bankalarla sunduğu özel krediler vardır. Bu gibi desteklerle keçi yetiştiriciliği yapmak daha da kolay olacaktır. Bundan dolayı saptanan verilere göre tam 5 yılda saanen keçilerinin sayısı ikiye katlanmıştır.

Saanen Keçisi Yetiştiriciliği

Saanen tipi keçilerin tercih edilme sebeplerinden biri de yerli keçi türlerine göre süt veriminin 10 kat daha fazla olması ve inek sütüne oranla 2 kat daha yüksek bir fiyatla satılmasıdır. Hal böyle olunca elde edilecek kazancın çokluğu girişimcilerin saanen keçisi yetiştiriciliği işine olumlu yaklaşmalarını sağlamıştır. Kapalı sistemde yetişirler. İneğe oranla daha az yem tüketmelerinin yanı sıra saanen keçisinin yavrulama sayısı da ineğe oranla 4 kat daha fazladır. Bu da üretimin daha hızlı olmasını sağlar. Saanen keçileri süt verimi yüksek, sürekli geliştirilmiş, yavrulama kapasitesi fazla olan bir ırka sahiptir. Bu hayvanlar sürekli özen ister ve gözlemlenmesi gerekir. Her işte olduğu bu işinde zorlukları olabilir. Yatırım yapacak yeterli imkânlara sahipseniz, saanen keçisi ile bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

 

Saanen Keçisi Yetiştiriciliği Para Kazandırır Mı?

Bu işe hobi olarak başlayan yatırımcılar disiplinli bir çalışma, sabır ve gayret sonucu zamanla emeklerinin karşılığını alıp ilerde büyük çiftlik sahibi olabilirler. Sabır isteyen işlerden biri olmasının yanında büyük kazançlar getirebilmektedir. Saanen keçisinin sadece sütünü satarak para kazanma şansınız azalır. Bunun yanında dondurma, çocuk maması, pastörize süt, peynir, yoğurt gibi katma değeri yüksek ürünlerle birlikte düşünülüp ürün çeşitliliğinin artırılarak pazarlanması kazancınızı bir o kadar artıracaktır. Saanen keçisi yetiştirerek para kazanmak mümkündür. Yem, bakıcı ve çiftlik maliyetlerini düşünerek sermayenizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Sermayesi olup iş kurmak için kara kara düşünen yatırımcılara iş fikirlerinden biridir. Tarım ve hayvancılık bakanlığına başvurularak ve gerekli araştırmalar yapılarak bu işi kurmak ve bu işten gelir elde etmek mümkündür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here