Seslendirme Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor?

Sesinize güveniyor ve bu işten para kazanmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken iş seslendirme eğitimi almaktır. Çeşitli illerde seslendirme eğitimi veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Buralara başvuru yaparak, sesinizi doğru kullanmayı öğrenebilir, nefes kontrolü ve diksiyon eğitimi alabilirsiniz.

Seslendirme metinlerine perfore adı verilmektedir. Perforeleri kusursuz okumak ve nefesinizi kontrollü kullanmak sizi başarıya ulaştıracak adımlardan biridir. Bu işi yapmak için ses perdenizin geniş olması beklenmez.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra çeşitli ajanslara kayıt olarak, demonuzu bırakabilirsiniz. Gelen müşteriler, bas, bariton veya tiz sesler arasından seçim yaparlar. Akabinde seçtikleri ses rengine göre ajans tarafından gönderilen demoları dinlerler. Müşteriler sesinizi beğenirlerse sizinle anlaşmaya varırlar.

Ajanslar bu işlerden belli bir yüzdelik dilim kar alırlar. Devamlı tercih edilen bir ses olmanız durumunda alacağınız paranın miktarı da artar. Türkiye’de pek çok ünlü tiyatrocu ve spiker, bireysel olarak seslendirme eğitimi de vermektedir. Dilerseniz bireysel eğitimler alarak daha hızlı gelişim sağlayabilirsiniz.

Seslendirme ücretleri, sektördeki tecrübenize, ajans seçiminize ve tercih edilebilirlik durumunuza göre değişkenlik gösterir. Seslendirmede genelde kelime başına ücret alınır.

Bunun yanı sıra, yabancı dillerde seslendirme yapan kişiler de bulunmaktadır. Yabancı dilinize güveniyorsanız, bu alanda eğitim alarak işe başlayabilirsiniz. Yabancı dil alanında en çok, ingilizce seslendirme yapanlar aranmaktadır.

Seslendirme işi arıyorum diyorsanız bu konuda seslendirme firmaları ile görüşmeniz gerekecektir. Seslendirme firmaları sizin profesyonellik becerinize istinaden çeşitli işlerde sizi deneyecek ve sonrasında karar verecektir.

Çok tiz bir sesiniz varsa, çizgi film seslendirmelerinde görev alabilirsiniz. Bas ve bariton sesler genelde habercilik ve belgesel alanında tercih edilir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here