Sıfır Risk İle İş Kurmak Mümkün Mü?

Sıfır risk yaşamın hiç bir alanında mümkün değildir. İş hayatında risksiz olarak hizmet ya da ürün üretmeniz mümkün değildir.

Risk Nedir?

Risk; belirsiz olan her şeydir. Girişimci ve yatırımcılar için anlamı, yatırım ya da girişim yapacağı ülke sınırları içinde ya da ülke sınırları dışında karmaşa ve güvensizlik yaratacak her durum ve olaydan uzak olmasıdır. Örneğin, ülke sınırları içinde meydana gelen uluslararası bir durum, yatırımcı için risk teşkil eder. İki ülke arasında meydana gelen bir anlaşmazlık, dövizin artışı, enflasyon rakamlarının yükselmesi, en kötüsü de savaş riski gibi yatırımcının istemeyeceği durumların ortaya çıkmasına yol açar. Bunun dışında üretim süreçlerinde, tedarik aşamasında, pazarlama sürecinde de risk her zaman mevcuttur ve girişimcinin bu riskleri minimize etmesi gerekir.

Riskleri Nasıl Minimize Edebiliriz?

Önemli olan riskleri minimize edebilmektir. Doğru hedef, taktik, strateji, iş ve bütçe plânları yapılmalı ve bu planların neresinde olunduğu güncellik adına her an izlenmelidir. İş kurarken başlangıçta yapmanız ederken bir diğer önemli şey ise maliyetleri en aza indirgeyerek başlamaktır. Bu riskleri minimize edebilmeyi sağlar.

Maliyetleri Minimal Tutmak

Sermayeniz var ise ya da belli bir tutar kredi alacaksanız kalite-fiyat uyumunu ortalama bir oranda tutmalısınız. Bir ofis tutmanız gerekecekse;1000 metrekarelik bir mekan tutmak yerine, işin yapılma durumuna göre daha küçük bir mekan tutmak akıllıca olacaktır.

Başabaş Noktasına Ulaşmak:

Kâra Geçmeye Başlamak

İş kurduğunuz andan itibaren, hayatî ihtiyaçlarınızı giderecek kadar fizyolojik ve psikolojik olarak güçlü kalabilmeniz adına aylık standart bir gelirinizin olması gerekir. En az bir yıl cebinizden kullanabileceğiniz yüksek bir miktara sahip değil ama hâli hazırda bir işe sahipseniz işinizi bırakmadan arta kalan tüm zamanlarda başabaş noktasına ulaşıncaya dek (gelir giderin eşitlenip gelirin artıp ancak kar getirmeye başladığı nokta) çalışmalarınızı bu şekilde sürdürmeniz gerekecektir. Ancak kâr elde etmeye başladıktan sonra mevcut işinizi bırakabilirsiniz.

Doğru Lokasyon Seçmek

Hangi iş kolunu seçerseniz seçin lokasyonunuzu doğru belirlemelisiniz. Bu giderlerinizin %5 ile %10 aralığında azalmasını sağlayacaktır.

Fazla İş Yükünü Kaldırabilecek Ortak, Personel Seçmek 

İşinizi kurarken mevcut bir personelle birden fazla iş yapmanız gerekebilir. Bunun için gerekli sabır ve güce sahip ortak ve personeller edinmeniz gereklidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here