Starbucks Bayiliği Ve Şartları

Bir firmanın bayiliğini almak, şirketin markasını bizzat almadan, kendi logo, isim, işleyişini uygular. Franchising ile çok az farklılık gösterir ama bayilik telekomünikasyon sektöründe baskın farklılığını ortaya koymaktadır.

Franchising

Franchising verecek şirketin belirlediği şartlar kapsamında marka, kendi isim kullanma hakkını verir. Bunun dışında kılık kıyafet düzenlemesine kadar tüm detayları içerir. Var olan formatın birebir, olduğu şekliyle tüm bayilerce uygulanması zorunlu olur. Lokasyonunun bayilik alacak kişilerce doğru belirlenmesi önemlidir. Bayi almak, franchising veren işletmelerce belirli bir bedel karşılığında, kâr amacı taşıyan şirketin iş ilişkisi olmayan şirket dışındaki kişilerce alınmasıdır. Bayilik verecek işletmeler kendi oluşturmuş oldukları sistemi ve marka ismini kullanma hakkı sunarlar. Bayiyi alan kişilere ve personellere sürekli eğitim desteği sağlanır.

Bayilik, Franchising Alma avantajları

Kişilerin yeni kurulacak işlerinde yeterli enerji, sermaye güçleri yoksa bayilik alarak oturmuş bir sistemi, çalışan tipini ve en önemlisi hitap edilen müşteri kitlesi varlığını tercih etmesi ve riskin az olması bayiliğe yönelişin sebeplerini açıklamaktadır.

Franchising,Bayilik Başvuru Koşulları

Franchising  için öncelikle başvuru yapıp personel sayısı, kıyafetleri, mekanın metrekare büyüklüğü, her yerde aynı ürünlerin üretilip satılması, ürün kalitesi ve hijyeni ile ilgili istenen resmi belge ve evrak bulundurma gibi şartları yerine getirme gibi gereklilikler sağlanmalıdır.

Starbucks Cafe İş Kapsamı

Hedef kitlesi öğrenci ve çalışan kesim olmakla birlikte Starbucks cafe, çeşitleriyle yükselen bir dev olmuş; sıcak çikolata, espresso, filtre kahve içecek çeşitlerinin yanında kek, muffin, sandviç yiyecek çeşitleriyle cafe sektöründe ünlü bir isim hâline gelmiştir.

Starbucks Cafe Bayilik Verir Mi?

Yabancı kökenli şirkettir. Dünyada ve Türkiye’de var olmaya başladığından bu yana Starbucks bayilik vermemektedir. Yalnızca şirket kararınca şube açma prosedürünü uygulamakta olup, isim hakkını başka kişilere vermeyi tercih etmemektedir. Bayilik vermese de eğitim verip sürekli denetimler yaparak diğer bir anlamda bayilik sistemini kendi bünyesinde değiştirip uygulamaya geçirmiştir. Starbucks, aynı zamanda franchising de vermemektedir.

Şube Açma

Şirketin, şubeleri mağazacılık şeklinde faaliyet gösterir. Bizzat yönetim kurulu tarafından alınan kararlarla kendi içerisinde yöneticilerini atadığı şirketin şubelerinden meydana gelir.

3 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Ş. Urfaya bayilik veriliyormu? Eyer veriliyorsa şartları ve maliyetini öğrene bilirmiyim. Saygılar not: dönüş yapılırsa sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here