Stevia (Şeker Otu) Girişimcileri Kazanıyor!

Bilimsel ismi Stevia rebaudiana olan Stevia, ülkemizde bilinen ismi ile seker otu, ay çiçeği bitkisinin de ait olduğu Asteraceae ailesinden olan çok yıllık bir bitkidir. Başlıca Paraguay, Kenya, Çin ve ABD’de yetiştirilmektedir. Artan müşteri ihtiyacına bağlı olarak Vietnam, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Stevia, şeker yerine ve bazı sağlık durumları koşullarında kullanılan bir bitkidir.

Özellikleri

Stevia yaprakları sıfır kalorili tatlandırıcı kaynağıdır ve aynı zamanda şekerden daha fazla tatlılığa sahiptir. Bu bitkinin kan şekeri seviyesini düşürme özelliği olduğundan dolayı diyabet hastaları için mükemmel bir bitki olarak görülmektedir. Sağlık açısından bu bitkinin diğer özellikleri şu şekildedir: Yüksek tansiyonu kontrol edebilir, sivilcelere iyi gelir, dişleri korur, mide yanmasına iyi gelir, kilo vermeye yardımcıdır ve yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Stevia Üretimi İçin Koşullar Ve Nasıl Başlanır?

Stevia bitkisi hangi iklimde yetişir sorusuna bakılacak olursa; Stevia, en iyi bol güneş ışığının ve yağmurun olduğu ılıman bölgelerde yetişir. Stevia bitkisi yıllık 150 cm yağmur isteyen bir bitkidir. En iyi yetiştiği sıcaklık 30 C-32 C aralığındadır. 45 C’nin üstündeki sıcaklıklar ile gece sıcaklığının 5 C’nin altında olması bitkiye zarar verecektir. Stevia drenajı iyi, zengin, kırmızı ve killi topraklarda en iyi yetişir. Dönüm başına 20 bin – 25 bin bitki dikilebilir. Toprak uyumuna göre uygun gübre seçilmelidir. Yavaş azot salan organik gübreler idealdir.

Çiçek açmadan önce hasat yapılmalıdır, zira yaprakların tatlılığı bu noktada maksimumdur. Uygun büyüme şartları mevcut ise yılda birkaç kez Stevia hasadı yapılabilir.

Stevia bitkisi Türkiye’de nerede yetişir sorusuna verilecek olan cevap ise toprağı bazik karakterde ve yağış miktarı iyi olan Akdeniz bölgesidir. Bazı bilim adamlarına göre ise tüm kıyı bölgeleri Stevia yetiştiriciliği için uygundur.

Stevia Pazarı

Şeker kamışı ve şeker pancarıyla beraber dünyada kullanılan en iyi tatlandırıcılardandır. İçecek, reçel, pasta yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Diyabet hastaları için faydası da düşünülecek olursa Pazar payı geniş bir üründür.

Ne Kadar Kazandırır?

Kilosu 30-50 TL’den satılmaktadır. İyi üretim koşulları altında dönüm başına 2500-2700 kg kuru Stevia yaprağı elde edilebilir. Stevia bitkisinin fiyatı fide başına 1-5 TL arasında değişmektedir. Çok yıllık bir bitki olduğu için masrafını kolayca çıkarabilecek bir tarım bitkisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here