Subay, Teğmen Nasıl Olunur?

Ülkemizde çeşitli terör örgütlerinin artması ve ülke güvenliği adına çokça subay alımı yapılmaktadır. Gerek yurt içi  gerekse yurt dışı görevlerinde olsun askerlerimiz üstün başarılar göstermektedir. Çocukluk hayalleriniz arasında mutlaka teğmen olmak yer almıştır. Sizlere bu yazımızda teğmen nasıl olunur? subay nasıl olunur? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Subay Nasıl Olunur?

Orta okulu bitirir bitirmez hemen askeri lise sınavlarına girerek subaylığa ilk adımı atmış olursunuz. Lise mezunları ise harp okullarına giriş yaparak subaylık serüvenlerini başlatabilirler. Bahsettiğimiz dönemlerde subaylık için adım atamadığınızı var sayarsak eğer, üniversiteyi bitirdikten sonrada subay olmak mümkündür.

Subaylık İçin Gerekli Şartlar

  • TC vatandaşı olmalısınız.
  • 24 yaşından büyük olmamalısınız.
  • Genel kurmaylık tarafından tespit edilecek en az lise veyahut dengi okullardan mezun olmalısınız.
  • Subay olabilmek için gerekli sağlık şartlarına uygun olmalısınız.
  • TSK veya askeri okullardan atılmamış olmalısınız.
  • Hakkınızda yedek subay olmaz kararı bulunmaması gerekmektedir.
  • Siyasi, irticai, bölücülük gibi görüşleri benimsememiş ve buna benzer faaliyetlerde bulunmamış olmalısınız.
  • Daha önceden çalıştığınız kurum ve kuruluşlardan disiplinsizlik ve ahlaki olaylardan ötürü atılmamış olmalısınız.
  • Yapılacak olan Subaylık sınavından başarılı olmalısınız.
  • Yoklama kaçağı olmamalısınız.

Subay olabilmeniz için aranan genel şartlar yukarıda sıraladığımız gibidir.

Orta okulu bitirdikten sonra subaylığa giriş; Orta okulu bitirdikten sonra subaylık düşünüyorsanız, askeri liseye giriş sınavına katılmanız mecburidir. Yazılı sınavdan başarılı olmanız ve yapılacak olan sağlık ve spor mülakatlarından geçmeniz gerekmektedir. Askeri lise 5 yıllık bir maratondur. Askeri liseyi bitirdikten sonra harp okullarına girebilmektesiniz. Giriş için aranılan şartlar şu şekildedir; 13, 16 yaş aralığında olmalısınız. Boy ve kilo şartlarını taşımanız gerekmektedir. Fiziksel görünüşün düzgün olması gerekmektedir. Renk körü, vücutta belirgin yara ve leke, düz tabanlık, işitme problemleri gibi sorunları taşımıyor olmalısınız. Akıcı bir konuşmanız olması gerekmektedir. Pelteklik, kekemelik gibi sorunların olmaması gerekir. Okulu bitirme dereceniz yeterli olmalıdır. Bahsettiğimiz özellikleri taşıyorsanız, subay olmak için sizlerde askeri liseye girebilirsiniz demektir.

Lise mezunları için aranan şartlar; Öncelikle meslek lisesi çıkışlı arkadaşların, harp okulu okuma şansları malesef yoktur. Lise mezunları için aranan şartlar; Üniversite sınavından yeterli puan almış olmanız gerekmektedir.  20 yaşından büyük olmamalısınız. Boy ve kilo sınırını geçmiyor olmanız gerekmektedir. Sağlık sorunlarınızın olmaması gerekmektedir.(Belirtilen sağlık koşullarına uymak)

Üniversite mezunları nasıl subay olabilir;  Lisans mezunları sözleşmeli subay olabilmektedir. Yazılı sınavdan ve mülakatlardan başarılı bir şekilde geçmiş olmanız gerekmektedir. Lisans mezunları için yaş sınırı 27’dir. Yüksek lisans yapan adaylar için ise yaş sınırı 32’ye kadar yükselmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here