arama

Sülük Yetiştirerek Para Kazanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Sevimli gözükmeseler de tıbbi olarak kullanımı ve para getirisi yüksek olan sülüğün tarihçesi Osmanlı Devleti’ne kadar dayanmaktadır. Tıbbi tedavisinin yanında ilaç sanayinde de önemli bir kaynak olmaktadır. Kolesterol ilaçlarından kalp ilaçlarına tutun da kullandığımız birçok kremin içinde aslında sülük bulunmaktadır. Dünya rezervlerinde sülük bakımından Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya geneline bakıldığında yıllık ortalama 18 ton sülük satışı vardır. Bu rakamın 6 tonu Türkiye ‘den sağlanmakta olup,  yurt dışına ihracı gerçekleşmektedir.

Sülük Üretimi

Bilindiği üzere sülükler sadece kanla beslenen canlılardır. Hasta olan insanlar üzerinde tedavi amaçlı kullanıldığında kirli kanı emdiği ve hastalıklı bölgeyi iyileştirmesiyle bilinir. Ayrıca vücuda karışan Calin ve Hirudin adlı salgılar sülükten, kan emilirken vücuda geçmektedir. Tıbbi sülükler ülkemizde kullanılmasının yanı sıra yurt dışında da büyük talep görmektedir. Başta Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, ABD, Hindistan, Rusya ve uzak doğu ülkelerinde birçok hastane ve özel kliniklerde hekimlerin ve terapistlerin kullandığı bir tedavi biçimidir. Ağrı kesici, tansiyon düzenleyici, kas gevşetici, stres giderici ve ayrıca bağışıklık sistemine de düzenleyici bir etki sağlayan sülükler, 2004 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tarafından bilimsel bir tedavi yöntemi olarak onaylanmıştır. Bataklıklarda ve sulak alanlarda yetiştirilen sülükler doğru kullanıldığında insan sağlığına büyük faydalar sağlayacaktır.

Sülük Yetiştirerek Para Nasıl Kazanılır?

Sulak alanlarda özellikle bataklıkta yetişen sülükler yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Özellikle ülkemizde rezervinin çok olması sülük yetiştirerek para kazanmak isteyenlerin sayısında artışa neden olmaktadır. Kilogramı 800 ile 1000 dolar arasında değişen sülük hem yurt dışına ihraç edilerek hem de tıpta tedavi amaçlı kullanılarak yatırımcısına büyük kazançlar sağlamaktadır. Dünyada yetişen 15 bin sülük türünden yalnızca 15 tanesi tedavide kullanılmaktadır. O yüzden her bulunan sülük para eder diyemeyiz. Bu 15 türden sadece 4′ ü Türkiye’de yetişmektedir. Bu sebepten ötürü sülük üretimi yaparken iyice araştırmak gerekir. İnternetten, ansiklopedilerden, tarım ve hayvancılık bakanlığından ve gerekli mercilerden sülük hakkında kayda değer araştırmalarda bulunulması gerekir. Gerekli araştırmalardan sonra bu işe başlamak mümkün.

 

Evde Ek İş İlanları