arama

Taklacı Güvercin Yetiştirerek Para Kazanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Güvercin beslemek kimilerince sadece bir hobi olabilir ama bazı kesimlerce bu bir iş koludur. Güvercin üretim çiftlikleri günümüzün popüler iş kolu olmakla beraber bu iş koluna devletin bazı kurumları destek dahi vermektedir. Doğru bir altyapı ile hobi olarak başlanılan bu iş, kazançlı bir iş koluna dönüşebilir.

Doğru Altyapı İçin Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce bir güvercin kafesi elde edilmelidir. Başarılı bir güvercin çiftliğinin başlıca kuralı doğru kafes seçimidir. Kafese harcanacak para iyi ayarlanmalıdır. Birleşik kafes kullanımında tüm güvercin türleri aynı yerde yaşar. Bu tip kafeslerde tek bir kuşta oluşacak hastalığın diğer kuşlara bulaşma ya da melez ırkların doğması gibi riskler göz önünde tutulmalıdır. Ayrı kafesler ise maliyet açısında daha masraflı gözükse de bu tip riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Güvercin soy kaliteleri çiftliğin başarısı için önemlidir. Başlangıçta fazla pahalı olmayan beş farklı ırktan çift almak akıllıca olacaktır. İşler büyüdükçe daha pahalı ırklar alınarak işletmenin kazancı arttıralabilinir.

Güvercin yetiştirmenin püf noktaları arasında en olmazsa olmaz kuşların sağlığı, bakımı ve tedavileridir. Bu iş için ekstra bir bütçe ayırmak gerekir. Kuşların sağlığı açısından kafeslerin ısı yalıtımlı olması şarttır.

Yetiştirilen Taklacı Güvercinler Nasıl Pazarlanır?

Yerel üreticiler başlangıç için en iyi pazardır, işler büyüdükçe global pazara açılabilinir. Reklam bu işin en önemli parçasıdır, müşteriye ulaşabilmek için medya reklamlarına başvurulmalıdır. İnternette forumlarda eldeki güvercinlerin görselleri ve özellikleri paylaşılarak geniş kitlelere ulaşılabilinir.

Taklacı Güvercin Yetiştirmek ve Pazarlamak Kazançlı mıdır?

Güvercin üretimi karlı mı sorusuna basit bir hesaplama ile cevap verilmesi gerekirse, bir çift taklacı güvercinin maliyeti ortalama 100 lira civarındadır. Bir çiftten senede ortalama yirmi adet yumurta elde edilir. Bu da on çift güvercine tekamül eder. Bir çift güvercinden on çift güvercin elde ederek, net 900 lira kar elde edilmiş olunur. Başlangıç olarak beş çift alan bir birey bakım masrafları düşürüldüğünde senede ortalama 4000 lira net kazanç elde eder. Bu da güvercin yetiştiriciliğinin ne kadar kazançlı bir iş kolu olduğunu gösterir.

 

Evde Ek İş İlanları