Tarım Sektörünün En Çok Tercih Edilen Ürünleri

Ülkemizde  insan hayatının devamı için  tarım en önemli çalışma alanlarından biridir.Tarım sektöründe üretimi yapılacak en önemli ürünler tarla bitkilerinden tahıllar, baklagiller, yağ tohumlular ve endüstri bitkileridir. Bahçe bitkilerinden de sebze ve meyve (zeytin ve bağ dahil) bulunmaktadır.

Ülkemizde en çok ekim alanına sahip olan tahıllardan üretimi yapılabilecek olan buğdaydır. Bu sırayı tane mısır, arpa ve çeltik takip eder.

Bir başka enerji deposu olan baklagillerden ise nohut, kırmızı mercimek ve kuru fasulye  ilk 3 sirada yer alır. Yağlı tohumlardanda da yemeklik yağ olarak kullanılan ayçiçek, pamuk ve soya bulunur.

Endüstri bitkilerinden ise şeker pancarı, kütlü pamuk ve patates bulunmaktadır. Bu ürünler tarla bitkileri olarak bilinmektedir.

Bahçe bitkileri ise hasat zamanı kısa ve taze üretim olup kısa sürede  tükenmesi gerekir.

Ülkemizde  en çok üretimi yapılan meyvelerinde başında; üzüm, elma, zeytin, portakal, çay gelmektedir. Üretim değeri yüksek bu ürünler ekim alanı olarak en fazla yere sahiptir. Ayrıca kiraz, çilek ve turunçgiller üretiminden de teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerle yarışabilecek konumda olduğumuzdan yine üretimi yapılabilecek ürünler arasında gösterilebilir.

Üretimi yapıldıktan sonra kurutularak yenilebilen ürünlerin de tercih edildiğini görmekteyiz. Bunlar kuru incir, kuru kayısıdır. Aynı zamanda iklim şartlarına göre üretimi yüksek olan önemli meyveler olarak fındık ve antep fıstığını sayabiliriz.

Sebze üretimi açısından baktığımızda genelde yaz ve ilkbahar aylarında daha fazla verim elde edilmekte olup yine hasat zamanı kısa ve arz süresi belli zamanda yoğunlaşmıştır. Bu ürünlerin başında meyvesi yenen sebzelerden ilk olarak domates bulunmaktadır. Sırasıyla karpuz, hıyar, kavun ve biber en çok tüketilenler arasındadır.

Yumru kökler içinde  ise en çok kuru soğan ve havucun üretimi sağlanmaktadır. Baklagil tazesi olarak bilinenler tazelerden de fasulye, karnabahar, bezelye vardır.

Lahana(baş), marul(göbekli) ve ıspanak da yaprağı yenenler arasında en üretimi tercih edilen ürünlerdendir.

Türkiye de iş açısından kayıtsız olarak her dört kişiden biri tarımla uğraşmaktadır. İnsanlık var olduğu sürece devam etmek zorunda olunan bir alandır.Tarım sektöründe üretilenler bireylerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çok önemlidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here