Tasarım Sektöründe Freelance Çalışarak Para Kazanma

Freelance, kendi işinin patronu olmak isteyenler, işlerini evden rahat ve özgün bir şekilde icra etmek isteyen kişiler için biçilmiş bir kaftandır. Çağımız internet çağı olduğu için artık kişiler freelance olarak evlerinde bile düzenli bir gelir elde etmektedirler ve geniş kitlelere internet aracılığıyla ulaşabilmektedirler. Hal böyle olunca tasarım sektöründe freelance çalışarak para kazanmak mümkün. Ofis ortamını sevmeyenler işlerini evlerinden rahatlıkla freelance olarak sürdürebilirler. Diğer işlerde olduğu gibi tasarım sektöründe freelance çalışarak para kazanmanın da avantajları ve dezavantajları vardır. Vergi ücreti, mekân kirası, yol ve yemek masrafı, eleman maaşı gibi sorunlar olamayacaktır. Ayrıca istediğiniz zaman maaşınıza zam yapabilir ve de ücretinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunlar avantajlı yönlerinden bazılarıdır. Çevreniz geniş değilse müşteri konusunda sıkıntı çekmeniz işten bile değil. Kazancınız her ay aynı olmayabilir. Bu sizin alacağınız müşterinin çokluğuna bağlıdır. Bunlar ise dezavantajlarından bir kısmıdır.

Tasarım Sektöründe Yapılacak Freelance İşler

Son zamanların en ideal işlerinden biri freelancer olarak çalışmaktır. Bilgisayar ve internet bilginiz üst düzeyde ise grafik tasarımı, web tasarımı, tasarım sektöründe yapılacak freelance işler arasındadır. Eğer grafik tasarımı işi yapacaksanız grafik tasarımı konusunda kendinizi geliştirmeniz ya da bu konu üzerine eğitim almanız gerekir. Sizden bu işi web sitesi sahipleri istemektedir. Web sitesi sahiplerinden sitenin tüm grafik işlerini alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Logo, amblem, broşür, gibi şeyleri bilmeniz önemlidir. Böylelikle yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Grafik tasarım programlarından photoshop ve illuslator gibi programları da öğrenirseniz yapabileceğiniz işler de bir o kadar artacaktır. Web sitesi tasarımı ile de para kazanmak mümkün. Tabi program dillerini ve kodlarını bilmeniz gerekir. Tasarım işlerini internet üzerinden çeşitli sitelerdeki ilanlara bakarak bulabilirsiniz. Ayrıca tasarım forumlarındaki yarışmalara dahil olabilirsiniz. Kendi tasarımlarınızı müşterilerinize sunarak kazanç elde edebilirsiniz.

Tasarım Sektöründe Freelance Olarak Çalışmak Para Kazandırır Mı?

Yaptığınız tasarımlar kalitesine göre değer kazanacağından işinizi özen göstererek yapmanızda fayda var. Bu yüzden kaliteli tasarımlar fiyat açısından değerini yükseltecektir. Tasarım sektöründe freelance olarak çalışmak ve iyi paralar kazanmak mümkündür. Aylık geliri 5 bin ila 6 bin TL arasında değişen tasarımcı kişiler mevcuttur. Fakat buna bakıp hemen heveslenmemek gerekir. Çünkü bu rakamı kazanan kişiler gerçek anlamda düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışarak buralara gelmişlerdir. Bu iş için ne kadar çok çabalar, emek harcar ve de istekli olursanız başarınızın da devamı gelecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here