Tatlı Patates Yetiştiriciliği

Türkiye, tarım faaliyetleri açısından son derece verimli bir ülkedir. Her bölgenin iklim çeşitliliğine göre ürün çeşitliliği de değişirken bazı ürünler de iklim özellikleri doğrultusunda sadece bazı bölgelerde yetiştirilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye’de yapılan önemli tarım faaliyetlerinden birisi de tatlı patates yetiştiriciliği olmaktadır. Her sene hasat edilen ürüne göre ülkedeki tatlı patates fiyatı da artış ya da düşüş göstermektedir.

Tatlı Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Toprak altında yumru bir bitki şeklinde yetişen tatlı patatesin ekiminde öncelikle köklendirilmiş tatlı patates filizleri fide olarak kullanılmaktadır. Hatay dolaylarında çok fazla üretilmekle birlikte Marmara Bölgesi’nde de üretilen tatlı patatesin ekimi Mayıs ayının ortalarına doğru yapılır. Tatlı patateslerin kökleri filizlendikten sonra bu fideler havanın ve toprağın ısındığı ve aynı zamanda yakıcı sıcağın olmadığı günlerde toprağa dikilmelidir ayrıca her tatlı patates fidesi 30 ile 40 santimetre aralıklar ile toprağa dikilmelidir ve mutlaka özellikle ilk bir ay yabani otlar sürekli temizlenmelidir. Bir süre sonra tatlı patates fideleri sarmaşık görünümünü alacağı için yabani otlar yetişmeyecektir. Bu işlemlerden sonra hasat süresine kadar toprağın susuz kalmamasına ve sürekli nemli olmasına özen gösterilmelidir.

Tatlı Patatesin Hasadı Nasıl Yapılır?

Tatlı patates dikimi ne kadar önemli ise hasat dönemi de o kadar büyük önem taşımaktadır. Bu konuda tatlı patates ne zaman hasat edilir sorusunun cevabının mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Tatlı patates hasadı Kasım ayının ortalarında gündüzlerin serin olduğu günlerde yapılmalıdır.Apartment for Rent in Al Nahyan Camp

Tatlı patatesin hasadı oldukça kolay olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir noktadır çünkü hasat anında yumrular kesinlikle zedelenmeden topraktan çıkarılmalıdır ve hasattan 5 gün önce sulama işlemi bırakılmalıdır. Hasat sonrasında yumrular hemen değil yeneceği zaman yıkanmalıdır çünkü ıslak olarak bekleyen tatlı patates yumruları bakteri üreterek zehirlenmelere yol açmaktadır.

Tatlı Patates Yetiştiriciliğinin Ortalama Geliri Nedir?

Her alanda yenilik son derece önemli bir olgudur. Tatlı patates yetiştiriciliğinin geliri de buna bağlıdır. Öyle ki; günümüzde normal patates üretimi daha fazladır ve talepten dolayı üretim arttığından geliri de düşmektedir. Bu nedenle de tatlı patates üretimi ne kadar fazla yapılır ise tatlı patates satışı da o kadar artmaktadır. CoinMarketCap Alternatives Dolayısıyla da üreticilerin yüzü hasat ettikleri organik tatlı patates kadar gülmektedir. Bu bağlamda iyi bir hasat yapan üreticilerin bu işten yıllık geliri ortalama 20 bin TL ve üzeri olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here