Tavuk Dünyası Yeni Restoranıyla Şimdi Mersin’de

Tavuk Dünyası, Manisa’daki ilk şubesini Forum Magnesia AVM’de açtı.

Bu yeni şubesiyle birlikte Tavuk Dünyası konuklarını Türkiye’nin 44 ilinde sayıları 169’e ulaşan şık ve konforlu restoranlarında ağırlamayı sürdürüyor.

Tavuk Dünyası, Manisa’daki ilk şubesini Forum Magnesia AVM’de açtı.

Ayrıcalıklı konseptiyle yeme-içme sektöründe fark yaratan Tavuk Dünyası, daha önce restoranının bulunmadığı şehirlerde açtığı şubeleriyle lezzet noktaları haritasını genişletmeyi sürdürüyor.

Tavuk Dünyası, Manisalı konuklarını zengin mönüsünde yer alan ödüllü ve özel lezzetleriyle buluşturmak üzere Manisa’daki ilk restoranını, Manisa’nın ilk AVM’si de olan Forum Magnesia’da hizmete açtı.  Böylece Tavuk Dünyası, Manisalı misafirlerini de şık ve keyifli bir restoran atmosferinde, ödüllü ve birbirinden lezzetli ürünleriyle ağırlamaya başladı. Açılan bu yeni şubesiyle birlikte Tavuk Dünyası Ege Bölgesi’nin 5 farklı ilinde 13 restorana ulaştı.

Tavuk Dünyası CEO’su Volkan Mumcu, 2018’in son çeyreğiyle birlikte bu yılın hedefleri kapsamında yeni şubeler açmayı aralıksız şekilde sürdürdüklerini ifade ederek; “Türkiye’nin farklı birçok şehrinden markamıza gelen yatırım talepleriyle birlikte her geçen gün daha çok şehirde daha fazla konuğu ağırlıyoruz. Ege Bölgesi bizler için önemli bölgelerin başında geliyor ve bu bölgedeki büyümemizi açtığımız yeni şubelerle sürdürüyoruz. Bu kapsamda, bugün hizmete giren Manisa’daki ilk restoranımızla birlikte, yılın başından bu yana 5 ili daha lezzet noktaları haritamıza ekledik. Şık ve konforlu bir restoran atmosferinde ödüllü lezzetlerimizi şimdi de Manisalı konuklarımızla buluşturmaktan dolayı büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Yepyeni yatırımlarla gerek Ege Bölgesi gerekse de Türkiye’nin diğer illerinde daha fazla lezzet severi ağırlamak üzere yeni şubeler açmayı sürdüreceğiz” diye açıkladı.

Tavuk Dünyası, Manisa Forum Magnesia’da kapılarını konuklarına açan yeni şubesiyle birlikte Türkiye’deki toplam restoran sayısını ise 44 ilde 169’e çıkarmış oldu.

Farklı lezzetler, lezzetleri taçlandıran ödüller

Benzersiz lezzetlerin peşinde, sürekli yeni keşifler yaparak birbirinden enfes tarifler geliştiren Tavuk Dünyası, menülerini dünyanın farklı mutfaklarından aldığı ilham ile kendi AR-GE mutfağında, baş şefin liderliğinde, özgün marinasyon yöntemi ve dünya lezzetlerini taşıyan gizli reçetelerle hazırlıyor.

Tavuk Dünyası, tüm ürün çeşitlerinde taze sebze ve baharat kullanarak konserve ve şoklanmış ürünlere yer vermiyor. Ürünlerinde trans yağ oluşumuna meydan vermeden tüm menüler, sağlıklı pişirme teknikleriyle hazırlanıyor. Her yeni sipariş için kişiye özel temiz bir tava kullanan Tavuk Dünyası, bu mükemmeliyetçi yaklaşımı ile kaliteden ödün vermiyor.

Türk damak tadına uygun menülerinde leziz tavuk, enfes soslu makarna ve taptaze Akdeniz salatasını birlikte sunan Tavuk Dünyası, restoranlarında misafirlerini lezzet ve kaliteli yaklaşımıyla ağırlıyor.

Tavuk Dünyası pazara girdiğinden bu yana, dünyaca ünlü bağımsız birçok kuruluş tarafından kalite, lezzet ve en çok tercih edilen marka kategorilerinde çeşitli ödüllere de layık bulundu. Tavuk Dünyası’nın en sevilen ürünleri ‘Kekiklim’, ‘Şefin Tavası’ ve ‘Közlüce’ Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nün (iTQi) 2018 yılı organizasyonu değerlendirmelerinde de 3 Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldü.

3 yıldır arka arkaya 3 farklı jüri heyeti tarafından ‘3 Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü’ne layık bulunan Şefin Tavası ve Kekiklim’in elde ettiği bu kesintisiz başarı, Tavuk Dünyası’na aynı zamanda ‘Kristal Lezzet Ödülleri’ni de (Crystal Taste Award) kazandırdı.

Tavuk Dünyası Bayiliği ve Şartlarıyla ilgili haberimizi okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here