Tüm Yönleriyle AVM’de Stand Açmak

AVM’de stand açarak para kazanabileceğiniz 5 iş fikrini sizler için derledik. Öncelikle bir AVM de stand açmanın detaylarını, artılarını ve eksilerin yazarak başlayalım.

Belli bir miktar sermayeniz var ve bir iş kurmak istiyorsanız nispeten daha düşük bütçelerle avm de stand açabilirsiniz. Ancak daha önce böyle bir iş deneyiminiz yok ise bazı bilmeniz gereken detaylar da var. Yani bir avm de gezinirken gözünüze çarpan o kalabalık standlar sizin de iştahınızı kabartabilir ama bir de perdenin arka tarafı var. Maliyetler. Bir avm de stand açarak stand alanına ödeyeceğiniz kira bedeli, ortak giderler gibi bir çok gideri de yüklenmiş olacaksınız.

AVM DE STAND AÇMAK;

ARTILARI

AVM de stand açarak öncelikle hazır müşteri potansiyeline sahip olacaksınız. Ancak nasıl bir stand açacaksınız ve ne satacaksınız bunu iyi bilmeniz ve planlamanız gerekir. Bunun için avm yönetimi ile görüşerek ya da danışmanlık desteği sunan firmalarla görüşerek en doğru ürünü en doğru lokasyonda satabilirsiniz. AVM nin hazır müşteri portföyü, güvenliği, altyapısı ve kapalı alanda olması sizin satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir. Stand sizin ana işiniz de olabiir ek iş olarak da yapabilirsiniz. Stand için minimum 2 personel çalıştırabilir gün sonunda satış raporlarını alarak ek iş olarak da bu sektöre giriş yapabilirsiniz.

EKSİLERİ

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi AVM de stand açmak ilk bakışta cazip bir fikir gibi görünebilir ancak bu sadece uzman bir destek alarak mümkün olabilir. Öncelikle stand açacağınız AVM nin müşteri portföyünü iyi değerlendirmelisiniz. Ve sizin satışını yapacağınız ürünün sizden önce AVM de başka bir stand ya da mağaza tarafından satılmadığından emin olmalısınız. Siz karlı bir ürünün satışı için AVM yönetimiyle görüşüp o ürünün AVM de satışının yapıldığını öğrendiğinizde farklı ve daha az karlı bir ürün satışına yönlenebilirsiniz. Ancak bu kez giderleriniz sabit gelirleriniz ise azalacağı için kazancınız azalacaktır. Düşünmeniz ve çok iyi planlama yapmanız gereken bir diğer husus ise GİDERLER. AVM de bir dükkan kiralamak veya stand açmak için AVM nin stand için ayırdığı alanları kiralamanız gerekmektedir. AVM lerde de kiralar metrekare başına ve döviz cinsindendir. Döviz fiyatlarının her gün değişmesi sizin kira için ödeyeceğiniz tutarın da her ay değişeceği anlamına gelmektedir. Sadece kira ödemek de yeterli değil ortak giderler ve depo için de aynı zamanda ödeme yapmanız gerekiyor. Bu giderleri daha stand açmadan önce konuşup gerekirse döviz kurunu belli bir oranda sabit tutarak sözleşme imzalayabilirseniz kendinizi bir nebze koruyabilirsiniz.

STAND AÇARAK NE SATABİLİRİM.

AVM de stand açarak satışını yapabileceğiniz bir çok sektör bulunmakta. Bunlar içerisinden franchise veren markalar da olduğu gibi kendi markanızla da stand açabilirsiniz.

1- SOFT DONDURMA STANDI

Dondurma standları her mevsim AVM lerde güzel satış potansiyeli olan standlardır. bir külah doncurmanın yaklaşık maliyeti 30 kuruş, satış ücreti de 1,5 tl dir. Sürümden çok iyi para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Ancak Soft dondurma standı açmak istiyorsanız Soft Dondurma Makinelerini nereden satın alabileceğinizi ve bu makinelerin bakımlarını nasıl yaptırabileceğinizi iyi araştırmalısınız. Hammaddeyi nereden kaç paraya alacağınızı da iyi öğrenmelisiniz.

2- WAFFLE STANDI

Bir başka karlı stand fikri de waffle standı açmak. Waffle standı için bayilik veren firmaların franchise ını da alabieceğiniz gibi yine kendi markanızla da waffle standı açabilirsiniz. Kendi markanızla açacağınız waffle standı için çikolata, karamel ve soslar ve meyveleri, ürünleri nereden ve hangi fiyatlara satın alabilirsiniz ve bir waffle ı kaç para maliyetle üretip kaç paraya satabilirsiniz bunları bilmeniz gerekiyor. Bir de tabiki waffle ın olmazsa olmazı hamuru. İyi bir waffle yapmak için iyi bir hamur tarifinizin olması gerekiyor. Bu bilgilere sahipseniz waffle standı açarak iyi paralar kazanmanız mümkün. Tabi sadece waffle değil aynı zamanda çay, kahve, soğuk içecekler ve tabakta dondurma da satışlarınız arasında yer alacaktır. Aynı zamanda paket servisi imkanı da sunarsanız müşterileriniz sadece avm müşterisi olmayacaktır.

3- BİJUTERİ STANDI

Bijuteri standları bir AVM nin olmazsa olmazı gibidir. Her avm de gözünüze çarparlar ve kadınların olduğu kadar erkek aksesuarlarının da yer aldığı bu standlar da karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Yiyecek içecek standlarının aksine bijuteri standı için takıları nereden hangi fiyatlara temin edebileceğinizi bilmeniz, ve müşteri portföyünü iyi tanımanız gerekir. Yani AVM yi ziyaret eden müşterinin zevklerini az çok kestirmeniz doğru ürünü satmanıza olanak tanıyacaktır. Bijuteri standları için bayilik veren firmalar da olduğu gibi yine kendi markanızla da stand açmanız mümkün.

4- ÇİKOLATA STANDI

Çikolata standı da soft dondurma standında olduğu gibi sürümden kazanabileceğiniz güzel bir iş fikri. Al ve git tarzı müşteri olması ve sürümün iyi olması sebebiyle yine güzel paralar kazanabilmeniz mümkün. Burada da bilmeniz gereken hammaddenin nereden ve kaç paraya alınacağı. Bardakta cup şeklinde de satış yapabileceğiniz gibi paket olarak da satış yapılabilecek bir iş fikri.

5- JELİBON STANDI

Jelibon standı yine her AVM nin olmazsa olmaz mağazaları arasındadır. Müşterilerinizin önemli bir bölümü çocuklar olduğu için standı açacağınız yerin lokasyonu çocuk oyun alanlarının yakınları olması satışlarınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Jelibon standında balon ve yine çocuklara hitap eden ürünlerin de satışını yapabilmeniz mümkün. Haribo gibi bayilik veren markaların franchising i de olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here