arama

Turist Rehberliği Yaparak Para Kazanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • BS
  • 1 Star
    Loading...

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, binlerce doğal ve tarihi güzellik bulunmakta, gezilmeyi ve görülmeyi beklemektedir. Turizm cenneti olan, Anadolu coğrafyasında yaşamış onlarca medeniyet, ardından bizlere kültürel miras olarak kabul edebileceğimiz eserlerini bırakmış ve çok sayıda eser ziyaretçilere açılarak tarihimizi, kültürümüzü, coğrafyamızı daha yakından tanıma şansı bizler için yaratılmıştır. Bu sebepledir ki, ülkemize her yıl dünyanın birçok bölgesinden çeşitli turistler gelmekte, bu sayısız turist için ülkemizi anlatma, tarihimizi, geçmişimizi tanıtmak için kaliteli, nitelikli, dili iyi olan, yetişmiş turist rehberlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Turistlerin konaklaması, gezmesi, yiyip içmesi, bizleri yakından tanımak için alışverişler yapması gibi aktiviteleri sırasında turist rehberlerine büyük işler düşmektedir. İngilizce bilmek, çoğu turist rehberi için yeterli olmaktadır. Ancak spesifik olarak farklı dillere de hakim olan rehberler, farklı kültürlerden gelen ve İngilizceyi tam olarak bilmeyen turistler için de büyük fayda sağlar.

Nasıl Yapılır?

İngilizce bilginizi öncelikle gerekli sınavlarla ispat etmeli, İngilizce seviyenizi yetkililere bildirmelisiniz. Turizm Rehberliği ya da Turist Rehberliği bölümlerinden mezun olmanız da aranan diğer şartlar arasındadır. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan kurslara katılıp, kokart alarak turist rehberliği yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için de bazı gerekli aşamaları tamamlamanız gerekmektedir. Tüm bunlardan sonra aldığınız kokart tek başına işe yaramayacaktır. Evet turist rehberliği, dışarıdan bakıldığında, rehber gezerek para kazanıyor imajı yaratsa da kendi reklamınızı yapmanız, turist müşteriler bulmanız, bir firma ya da şirketle anlaşarak müşteri potansiyeli yaratmanız, turist çekmeniz gerekmektedir. Kimse sizi tanımazsa elinizdeki kokartın bir işe yaramadığını söyleyebiliriz. Gerekli reklamı yapıp, turist müşterileri çektikçe, sizden memnun kalanlar, daha sonra gelecek turlardaki tanıdıklarına da sizi anlatabilirler. Ya da birlikte iş yaptığınız şirkete, size memnuniyetlerini iletirlerse şirket size daha farklı işler bulabilir. Böylelikle hem kendinizi farklı turistlerle tecrübe etmiş olursunuz hem de iş deneyiminizi yükseltmiş olursunuz. Konuşarak hem dilinizi geliştirir, hem de tanıtımlar yaptığınız için daha çok yer gezme imkanına sahip olursunuz.

Tüm bu iyi özelliklerinin yanında son bir olumsuz özellikten bahsedecek olursak turist rehberliği, gecesi gündüzü olmayan, düzenli bir aile hayatı yaşayamadığınız bir meslektir. Yine de işinizi yaparken aldığınız zevk, tüm sıkıntıları yok edecektir.

 

Evde Ek İş İlanları