Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Gelir Elde Etme

Bir mağazanın insanları çekme gücü tamamen iç dekorasyon ve vitrin tasarımına dayalı olmaktadır. Eğer bir mağazanın vitrini ve iç dekorasyonu sıra dışı ya da renk uyumuna bağlı olarak inşa edilmişse bu müşteriyi cezp etme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Bunun için marka ayrıntılarını düşünmeden ele aldığımız sadece tasarımsal açıdan ele aldığımız vitrin bölümü şüphesiz dışarıdan insanı içeriye çeken bir güzellikte olmasını ön görmektedir. İyi tasarlanmış bir vitrin müşteriyi daima içeri çeker ve bu mağaza sahiplerinin en çok istediği faktördür. Alışveriş erbabında bir kadını düşünün, vitrindeki kıyafeti görünce büyük bir ihtimal vitrin tasarımıyla aklına kalacak şekilde hatırlar. O kıyafeti almak için vitrinin tasarımı onu cezp etmektedir. Doğru aydınlatma ve doğru renk seçimleriyle bezenmiş vitrin tasarımı o kıyafeti ön plana çıkartarak satışının gerçekleşmesini sağlar. Konunun ince kısmına geldiğimizde ise bu süreç devamında sizlere vitrin tasarımcılığı yaparak gelir elde etme olanağından bahsedeceğiz.

Vitrin Tasarımcılığından Para Kazanmak İçin Hangi Yollar İzlenmeli?

AVM binalarında yer alan birçok mağaza diğer rakipleriyle sürekli savaş halindedir. Satış konusunda ürünlerini en iyi şekilde tanıtmak için ise şüphesiz ilk olarak dış vitrin tasarımını önem vermektedirler. Vitrin tasarımları bir mağazanın içeriğini ve ürün kalitesini gösteren en büyük etken olduğundan mağazalar bu kapsamda özel vitrin tasarımcılığı yapan firmalar veya bireysel kişilerle anlaşma yaparak vitrinlerinin daha ilgi çekici olmasını sağlamaktadırlar. Son dönemlerde girişimci ruhuna ve sanatsal bir ruha sahip olan kişiler vitrin tasarımcılığı üzerine gerek özel eğitim, gerek ise kendi becerilerine dayanarak hayal güçlerini kullanıp bu işten gelir elde etmektedirler. Peki, herkesin merak ettiği bu vitrin tasarımcılığına aday olmak için gerekli nitelikler nelerdir gelin hep birlikte öğrenelim.

  • Görsel düzenleme uzmanı,
  • Vitrin düzenleyici,
  • Vitrin tasarımcısı,
  • Ürün yerleştirme uzmanı.

Yukarıda ki maddeler ve buna bağlı olarak vitrin tasarımcılığına yönelik daha farklı madde bir tasarımcı da olması gereken etkenler olmaktadır. Bu başlıklar altında birçok mağaza kariye veya iş ilanları sitelerinde yer alan ilanlarında çoğu kez bu başlıklar adı altında tasarımcı aramaktadırlar. Sizlerde iyi bir gelir elde etmek adına kendinizi bu konuda geliştirebilir veya bilginiz var ise küçük bir modern tasarım atölyesi açarak mağazalardan iş alabilirsiniz. Fakat bu işi yapabilmeniz için büyük firmalarında ön gördüğü bir takım özelliklere sahip olmalısınız.

Kimler Vitrin Tasarımcılığı Yapabilir?

Vitrin tasarımcılığı yapmak istiyorsanız öncelikle bir takım özellikler dahilinde olmanız gerekiyor. Sahne tasarımı veya güzel sanatlar bölümünden mezun olma durumunuz ise bu konuda sizin öncelikli niteliğiniz olmalı. Nedeni ise vitrin tasarımcılığı ve benzeri tasarımcılık işlerine sahip kişilerin birçoğu bu bölümlerden mezun olmaktadır. Bunun dışında yılın renk trendlerini, tasarıma yönelik son çalışmaların sergilendiği büyük portföyler ve iyi bir moda takipçisi olmanız da size ekstradan bir ün katacaktır.

1 Yorum

  1. Merhaba
    Bu iş için kendımı uygun hissedıyorum,Yeditepe Üniv guzel sanatlar fakültesı mezunuyum(burslu)
    Aynı okulda sanat yönetimi yüksek lisansı yarım bırakmak zorunda kaldım.2006 İTHiB kumaş tasarım Yarışmasında ilk 10 finalıst içinde yer aldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here