Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanma

Değişen şartlar yeni meslek dallarının oluşmasını sağladı, yalnızlaşan ve her şeyi çok çabuk tüketip doyumsuzlaşan insanlar mutsuzluğa itildi. Ardından yardıma ihtiyaçlarının olduğunu fark ederek, kendilerini bu mutsuzluktan ve yanlış giden düzenden kurtaracak bir yol arayışına girdiler. Bu arayışta karşımıza yaşam koçluğu çıkıyor. Peki Yaşam Koçu kimdir?

Yaşam Koçluğu Nasıl Oluştu?

Yaşam Koçu, insanlara kendi evlerinde telefon aracılığı ile yâda ofislerinde seanslar düzenleyerek yardım eden, alanı ile ilgili eğitim almış kişi olarak tanımlanabilmektedir. Ancak yaşam koçluğu psikolog yâda danışmalarla karıştırılmamalıdır hepsi farklı birer meslek grubudur.

Yaşam koçluğu hızla değişen hayat şartlarının getirdiği bir meslek dalıdır. Bu mesleği yapabilmeniz için sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Yaşam koçluğu ile ilgili akademik kariyer yapmak isteyenler için üzücü bir haberimiz var. Henüz üniversitelerde bu meslek dalı için bir bölüm bulunmamaktadır. Sertifika sahibi olduğunuzda mesleğe ilk adımınızı atmış oluyorsunuz ancak sertifika almakla iş bitmiyor. Her şeyden önce tercih edilmeniz ve danışanlarınıza gerçek anlamda fayda sağlamanız bekleniyor.

İnsan hayatı çok derin ve kapsamlı, sürekli kendini yenileyen ve çeşitlenen bir konudur. Değişen teknoloji ile insanların sorunları da çeşitlendi. Bu yüzden dinamik olmalı ve sürekli kendinizi geliştirmeli, değişime ve gelişime açık, yenilikçi bir birey olmalısınız.

Biraz sabır ve tecrübeye ihtiyacınız var. Tecrübe kazanmak adına çevrenizdeki insanlara ücretsiz koçluk yapabilirsiniz. Ayrıca soğukkanlı olmalı ve olaylara objektif bakabilmelisiniz.

Yaşam koçluğunun kendi içinde bölümleri vardır. Sizler de bu branşlar arasında kendinize uygun olanı seçmeli ve o alanda kendinizi geliştirmelisiniz. En iyi yapabildiğiniz alana yönelmek sizin için en doğrusu olacaktır.

Yaşam koçluğu;

– İlişki koçluğu

– Nefes koçluğu

– Kariyer koçluğu

– Kurumsal Koçluk gibi branşlara ayrılmaktadır.

Yaşam Koçluğuna Nasıl Başlarım-Başvururum?

Öncelikle yaşam koçluğu eğitimi veren bir kursa yazılmanız gerekiyor. Sertifikanızı aldığınız andan itibaren yaşam koçu unvanına sahip oluyorsunuz. Bundan sonrası size kalıyor açıkçası, kendinizi ne kadar geliştireceğinize, ne kadar yol kat edeceğinize siz karar veriyorsunuz. Apartment for Rent in Marasy, Al Bateen

Yaşam koçu Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler Nelerdir?

– Öncelikle sabırlı olmalısınız.

– Empati kurma becerinin gelişmiş olması gerekir.

– Soğukkanlı olmalı ve olaylara geniş bir pencereden bakıyor olmalısınız.

– İletişim becerinizin gelişmiş olması gerekir.

– Sorunlara yaratıcı çözümler getirmelisiniz.

– Pozitif, güler yüzlü ve anlayışlı olmanız gerekiyor.

Yaşam Koçları Ne Kadar kazanır?

Seans Ücreti Ne Kadardır?

Yaşam koçluğu sertifikası alır almaz hemen para kazanmayı beklememelisiniz; çünkü işlerinizin düzene girmesi zaman alabilir. Önce tanınmalı, deneyim sahibi olmalısınız. Piyasa da pek çok yaşam koçu var ancak insanlara sizi tercih etmeleri için bir neden vermelisiniz.

Bir de müşterilerinize fiyat konusunda yardımcı olursanız, müşteri kaybetmemiş olursunuz.

Yaşam koçları, saat başına, aylık yâda haftalık olarak çalışmaktadırlar. Seanslar saat başına 35-40 dakikadır, Genel olarak yaşam koçları saat başına 150-450TL civarında çalışmaktadır; ancak tabii ki fiyatın belirlenmesinde sizin bu işte ne kadar iyi olduğunuz, bu işi hakkıyla yapıp yapmadığınız da önemli bir yer tutmaktadır. Eğer işinizi hakkıyla yaparsanız güzel paralar kazanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here