Yatırımcı Dostu Restoran Big Mama’s

Big Mama’s alışılagelmişin dışında uyguladığı franchise sistemi sayesinde yatırımcısının gönlünü fetheden bir restoran. Yatırımcı ile marka arasında güçlü bir bağ bulunan Big Mama’s bugün 74 şubesi, 930 çalışanı ile 31 bin metrekare alanda hizmet veriyor. Şube başına ortalama 3 milyon TL ciro yapan markanın yıllık ortalama cirosu ise 222 Milyon TL. Big Mama’s ve Nonna markası ile faaliyet gösteren şirketin 2019 hedefi ise 38 yeni restoran açarak şube sayısını 112’ye çıkarmak. Şirketin 2019 ciro hedefinde yüzde 30 büyümek var.

Big Mamma’s ilk restoranını, Bursa Kükürtlü’de açtı. Ünü buradan ülke dışına taştı. Turist olarak ülkemize gelen gastronomi yazarının köşe yazısına, yaptığı İtalyan pizzaları ile konu oldu. Yazar, satırlarında “Türkiye’de İtalyan pizzası yemek istiyorsanız Bursa’da Big Mamma’s’ta yiyebilirsiniz”. diyordu. Big Mamma’s, 2010 yılında İstanbul Ataköy’de bir restoranının ilk markasını franchise olarak verdi.

Big Mama’s Restoran

1984 yılında Danimarka’dan Bursa’ya bir lezzet hikâyesiyle başlayan Big Mamma’s, yolculuğu kısa sürede zincir restoran halini aldı. Kırmızı, beyaz renkleri ile tanınan Big Mamma’s, Batman’da dâhil olmak üzere, kısa sürede Türkiye’nin her yerine yayılarak 74 restoran açtı. Bursa’dan, Batman’a, Ankara’dan Gaziantep’e uzanan başarısının ardından ise farklı bir marka, franchise diyalogu oluşturmak yatıyor. Big Mamma’s gelen talepler üzerine, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da pek çok ülkede restoran açmayı hedefleri arasına aldı. Öte yandan Katar’da 12 şube açmayı da planlayan şirket, yeni açılacak restoranlarında Türk personel çalıştırmayı ön şart olarak koyacak.
Markanın kurucusu Nihat Yıldız; “Big Mamma’s Türkiye’de 31 bin metrekare alanda hizmet veriyor. 930 kişiden oluşan profesyonel kadrosu ile her gün kapılarını açıyor. Yıllık 222 Milyon TL ciromuz var. Türkiye içinde yeni şubeler açmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ancak gözümüz Avrupa’da. Markamızın rengi kırmızı ve beyaz. Bu bir tesadüf değil amacımız bayrağımızı Avrupa’nın her ülkesinde dalgalandırmak ve ciddi döviz girdileri sağlamak. Almanya, Romanya ve İsviçre’de yeni şubeler açmayı planlıyoruz. Bu amaçla fizibilite çalışmaları yapıyoruz.” diyor.

Farklı bir franchise anlayışı ile lider oldu

Franchise denince akla kalın duvarlar zor şartlar akla geliyor. Bu nedenle pek çok firma franchise olgusundan kaçıyor. Oysa Big Mamma’s uyguladığı farklı franchise kuralları ile yatırımcıların gönlünde taht kurmuş durumda. Big Mamma’s’ın franchise kuralları lokasyonlara göre değişiyor. Mamma’s’da amaç yatırımcıları baskılayıp kazanç kapısı haline getirmek değil. Bunu yerine uygulanan esnek çalışma şartları ile markayı cazip hale getirip, yatırımcı marka arasında ki bağı güçlü hale getirmek. Böylece her aşamada birlikte hem marka, hem de yatırımcı kazanıyor. Big Mamma’s markasının kurucusu Nihat Yıldız, franchise yöntemleri ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Biz çalışmaya Türkiye’de dev yabancı markaların franchise rüzgârı estirdikleri dönemde başladık. Önümüzde iki yol vardı. Ya bu yabancı markalardan birinin franchise restoranı olacaktık ya da cesaret gösterip yerli franchise veren bir marka olma yolunu deneyecektik. Ben ikinci yolu seçtim. Bunu yaparken de pek çok franchise veren markayı inceledim. Bu çalışmadan öğrendiklerimle farklı bir franchise kültürü ortaya çıktı. Detaylara baktığınızda göreceksiniz ki Big Mamma’s franchise felsefesinde yatırımcı birçok konuda özgürdür. Biz yatırımcı kazanç kapısı olarak görmüyoruz. Big Mamma’s sömüren değil kazandıran markadır.

Kazandıran Marka Big Mamma’s da farklı olan ne?

Big Mamma’s franchise felsefesinde çok farklı olgular var. Yapılan sözleşmelerde yatırımcının hakları her zaman ön planda tutuluyor. Buna örnek vermek gerekirse Big Mamma’s tedarik zinciri içinde piyasa fiyatları baz alınarak hareket ediliyor. Marka tarafından franchise restorana gönderilen tüm ürünlerin fiyat ve kalite olarak piyasa şartlarında olması zorunlu. Yapılan franchise sözleşmelerin de şubeler kendilerine gönderilen ürünlerin fiyatlarının yüksek olması ya da kalitesi olması durumunda aradaki farkları Big Mamma’s’a fatura edebiliyor. Yani Big Mamma’s bir anlamda franchise firmaya tazminat ödüyor. İşte burumun yaşanmaması için Big Mamma’s kadrosunda profesyonel ve araştırmacı satın alma uzmanları bulunduruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here