arama

Yeni Bir İş Kolu: E-Spor

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • BS
 • 1 Star
  Loading...

İnternetin hızla gelişmesi, oyun sektöründeki rekabetin artması, elektronik cihazların her kesime yayılması ve internet oyunlarındaki talebin yükselmesi sonucunda yeni bir sektörün doğuşu da kaçınılmaz olmuştur. İşte, o sektörün adı E-spor’dur.

E-spor, aslında çok önceleri atari salonlarında başlayan bir tutkudur. Oyuncular jetonlarını alıp sıraya geçerler ve aynı oyun üzerinden aldıkları puana göre sıralamaya dahil olurlar. Tabi bu durum eskiden böyleydi. Şimdi ise çoklu oyunculu(multiplayer) sistemler daha da gelişti ve dünya çapında birçok ülkeden birçok oyuncu tarafından oynanmakta olan sayısız oyun bulunmaktadır.

E-sporcu Olmak için Ne Yapılmalı?

Öncelikle online(internet üzerinden) oynanan ve takımca oynanabilen bir oyun oynuyor olmalısınız. İlk başlarda oyun size kendisini öğretmek için bir takım basitleştirilmiş yöntem gösterecektir. Yani size rehberlik edecektir. Bu rehberlik sonucunda oyunda dair bilgileri ve terimleri öğrenip hızla gelişmeyi hedeflemeniz gerekmektedir. Oyunu ne kadar çabuk öğrenirseniz turnuvalara da o kadar çabuk girmeye hak kazanırsınız. Ortalama olarak 6-12 ay arasında oyunu tamamen öğrenmek mümkündür. Fakat oyunun püf noktaları ve geliştirebileceğiniz yeni taktikleri öğrenmek sizin yeteneğinize ve araştırmacılığınıza bağlı olan bir etkendir.

Kendimi Nasıl Geliştiririm?

İyi bir E-sporcu olmak istiyorsanız bol bol antrenman yapmanız gerekmektedir. Takım arkadaşlarınızla beraber antrenman yapmalı ve birbirinize tüyolar vererek gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Ayrıca internette, oynadığınız oyunla ilgili videolar izleyebilirsiniz. Profesyonel oyuncuların oyunlarını izleyerek kendi oyununuzu geliştirmeniz oldukça kolay olacaktır.

E-spor Ne Kadar Kazandırır?

E-spor kazancı sizin girmiş olduğunuz turnuvanın vereceği ödül kadardır. Takımınzla birlikte hazırlanıp girdiğiniz turnuvadaki ödül miktarı kadar kazanırsınız. Ancak e-sporcu olarak kazancınızı arttırmanın başka yolları da var:

 • YouTube ve benzeri sitelerde kendi kanalınızı oluşturup oyunlarınızı yayınlayabilirsiniz. Böylelikle ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Twitch gibi sitelerde de yayın yapıp bağış toplayarak a para kazanmanız mümkündür.
 • Bazı oyunlardaki item(eşya) ya da kostümleri satarak da kazancınızı arttırabilirsiniz.

Hangi Oyunlar Oynanabilir?

E-spor dalında oynanabilecek birçok oyun bulunmakta. Fakat bunların içerisinden en tanınmış olanlarını oynamak, sizin için daha karlı olacaktır. Çünkü oyunun kitlesi ne kadar çok olursa, turnuvalarda sağlayacağınız gelir de o kadar fazla olacaktır.

 • League of Legends(LoL): Türkiye’de oldukça popüler olan ücretsiz bir E-spor oyunudur. Takımlar beşerli iki gruba ayrılır ve 3 farklı koridorda savaşmaya başlarlar. Her takımın kendisine ait 6 koridor kulesi, 2 tane de merkez kulesi bulunur. Amaç, karşı takımın kulelerini yok edip merkez binasına saldırmaktır. Bunu başaran takımın oyunun galibi olur. Ayrıca oyunun içinde birçok kahraman ve birçok da eşya bulunmaktadır. Kahramanlar seviyeleri arttıkça ve eşyaları geliştikçe daha da güçlü olurlar. Bunun dışında da kostümler vardır. Kostümleri para karşılığında kahramanınız için satın alabilmeniz mümkündür.
 • Dota 2: Aslında League of Legends’ın Dota’dan türediğini söyleyebiliriz. Yani Dota, LoL’ün atasıdır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz savaş ve harita sistemi, çok önceleri Dota tarafından kullanılmaktaydı. Fakat Dota, Warcraft oyunun bir haritası olduğu için kendine has, ayrı bir oyun değildi. Buna rağmen, online olarak bu harita üzerinden oyun oynamak mümkündü. Sonradan Warcraft’ın yapımcı şirketi Blizzard tarafından çıkarlın Dota 2, tamamen farklı bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Yani önceleri sadece bir harita olan bu oyun, artık ayrı bir oyun olarak oynanmaktadır. Bu oyun sayesinde oyuncular, oyundaki kostüm ve eşyaları gerçek paralar karşılığında satabiliyorlar. Böylelikle de para kazanabiliyorlar. Ayrıca gene turnuvalar sayesinde de kazanç elde edebiliyorlar.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz oyunlar, E-spor sektörünün en popüler oyunlarıdır. Bu oyunlar gibi birçok e-spor oyunu da mevcuttur. Hatta bazılarını telefonunuzdan bile oynamanız mümkün. Fakat yukarıdaki oyunların daha geniş bir kitlesi mevcut olduğu için kazancı da bu oranda diğerlerinden daha fazladır. Eğer sizler de E-sporcu olarak para kazanmak istiyorsanız, bu oyunları kaçırmamalısınız ve şimdiden çalışmalara başlamalısınız.

 

Evde Ek İş İlanları