Youtube’dan Para Kazanmak 2017

YouTube, günümüzde başta genç kesim olmak üzere her yaş gurubundan insanın video izlediği ve kendi videolarını yükleyip kazanç sağlayabildiği dünyadaki en popüler video sitesidir. Öyle ki günümüzde Youtube zengini diye bir kavram ortaya çıkmış ve ciddi seviyede gelir sağlanabilen bir platform haline gelmiştir.

Youtube üzerinden para kazanmak kulağa çok cazip ve çekici geliyor elbette ancak bu her sektör için geçerli olduğu üzere kolay ve herkesin başarı sağlayabildiği bir süreç değildir. Youtube’un video yükleyen iş ortaklarında aradığı bazı temel kriterler mevcuttur. Bunların başında; kendinize ait videoları yüklemek, topluluk kurallarına uymak ve elbette ki belirli bir izlenme trafiği yakalamak geliyor. Bu ve diğer gerekli standartları sağlayabildikten sonra Youtube iş ortağı olarak kabul ediliyor ve aldığınız izlenme ve videolarınızda görünen reklamlara tıklanma sayısıyla doğru orantılı olarak kazanç sağlıyorsunuz. Hemen hatırlatalım, Youtube iş ortaklığı programını bir diğer Google servisi olan Adsense üzerinden yürütmektedir. Yani Youtube iş ortağı olabilmeniz için onaylı bir Adsense hesabınızın da olması gerekiyor. Youtube için Adsense hesabı sağlamak pek zor olmuyor, mevcut kanalınızla başvuru yaptığınızda 1 hafta içerisinde dönüş alıyorsunuz.

Youtube ile Nasıl Kazanç Sağlanır?

Youtube, kazanç sağlamaya uygun videolarınızda gösterilen reklamlar karşılığında kanal sahiplerine ödeme yapan bir ortaklık programı sunar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, videolarınızın izlenme sayısıyla reklamların tıklanma oranı dolayısıyla kazanacağınız rakam doğru orantılıdır. Bu yüzden kitleler tarafından ilgi çekebilecek, yüksek izlenme potansiyeli olan videolar hazırlamanızda fayda var. Bunlara örnek olarak, oyun oynanış videoları, sesli mini belgeseller, vlog, makyaj günlükleri, kamera şakaları, nasıl yapılır konseptindeki videolar ve çocuk animasyonları en fazla izlenme alan kategorilerin başında geliyor. Bu veya ilgi çekici daha farklı kategorilerde kendinize ait özgün videolar hazırlayıp Youtube’a düzenli olarak yükleyerek gelir elde etmeniz mümkün. Özgün olmak, Youtube topluluk kurallarına uymak ve telif hakları konusunda daima dikkatli olmak uzun ömürlü bir kanalınızın olması ve düzenli gelir sağlayabilmeniz adına en önemli kriterlerdir. Şunu da belirtmekte fayda var ki, Youtube her ülkenin trafiğine farklı seviyelerde değer biçer ve reklam gelirlerinizi şekillendirir. Örneğin Türkçe bir kanal bir milyon izlenmeye 1.000 – 3.0000 TL gibi bir kazanç sağlarken İngilizce veya Almanca bir kanal bunun 2 – 3 katı ölçüsünde kazanç sağlayabiliyor. Bu tahmin edeceğiniz gibi ülkelerin alım gücü ve reklam geri dönüşleriyle ilgili bir durumdur. Yani mümkünse İngilizce bir kanal açarak daha tatminkar gelir seviyelerine ulaşabilirsiniz.

Son olarak Youtube’a yüklediğiniz videoların izlenmelerini ve kazancınızı arttırmanız için bir taktik sunarak konuyu toparlayalım. Bildiğiniz gibi sosyal medya denilen çok güçlü ve aktif bir mecra var. Yayınladığınız videolarınızı mümkün olan tüm sosyal mecralarda paylaşarak izlenmelerinizi ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Bunun dışında kategorinizle alakalı benzer kanallardan video bitiş ekranları kiralayarak videolarınızı tanıtabilir daha fazla izlenim almasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here